Yazılarım

Psikoloji, çocuk gelişimi vb. konular üzerine güncel makalelerim

ÇOCUKLARINIZA ANNE-BABALIK YAPIN!

Her anne-baba çocuğu için en iyisini ister; en iyi okullarda okumasını, en iyi mesleklere sahip olmasını ve en önemlisi de ahlaklı, doğru, sorumluluk sahibi ve mutlu bir hayatı olmasını. Ancak her ne kadar niyeti doğru olsa da anne-babalar yaptıkları hatalarla çocuklarını istedikleri gibi yetiştiremeyebiliyor. Değişen hayat standartları ve hayat şartları ile birlikte anne-baba, çocuk ilişkilerinde de önemli değişiklikler yaşanmaya başladı. Evin otoritesi, anne-babadan artık çocuklara geçmeye başladı.
Anne-baba çocuk ilişkilerinde doğru bilinen yanlışlar neler? Aile içi iletişim nasıl olmalı? Uzman Psikolog Ayşin Akdağ, anne-baba ilişkilerinde doğru bilinen yanlışları anlatarak anne ve babaları uyardı. Akdağ, “Çocuklarınıza arkadaş değil anne-baba olun” dedi.

Aile içi iletişim nasıl olmalı?

Ailenin toplumun en önemli yapı taşı olduğunu ve sağlıklı toplumun sağlıklı aileden geçtiğini ifade eden Uzm. Psikolog Akdağ, şunları söyledi:
“Daha öncelerde çocuklara söz hakkı hiç verilmezdi. Ama şimdilerde çocuklara aşırı bir özgürlük tanındı ve aileyi çocuklar yönetir hale geldi. Dolayısıyla bu çocuklar evi yönetirken de saygısızlıktan öte sınırsızlıktan kaynaklanan bir sıkıntı yaşıyoruz. Baba ve anne ile iletişim nasıl olmalı buna dikkat edilmeli. Kişiler arası iletişim ve ilişki tarzlarında da bir bozulma yaşanmaya başladı. Artık evde otorite çocuk olduğu için, evi yönlendiren ve yöneten de o. Aslında o da bunun ağırlığıyla kaygı yaşamaya başlıyor. Çocuğun bir otoriteye, başvuracağı bir değer ve güce ihtiyacı varken evin içerisinde öyle bir gücü göremiyor. Çünkü kendisi bir güç. O çocuğun bilgisi ve deneyimi de bir yere kadar. Zaten çocuklar yaşlarının belli dönemlerinde aileyi önemsemediği dönemlere de geldiğinde aileden iyice abartılıyor. Bu durumda çocuk kendi deneme yanılmalarını ve arkadaş merkezli bir dönem geçiriyor. Yanlışlar ve hatalar da bu dönemlerde çok sık yapılıyor.

“Çocuklarınızın anne-babaya ihtiyacı var”

Avrupa bu dönemleri yaşadı ve şuanda sınır koyma evresindeler. Biz de onların atlattığı evreleri şuan yaşıyoruz. Çocukların arkadaştan çok anne-babaya ihtiyacı var. Çocuklarınızla arkadaş olun derken sınırları ortadan kaldırın demiyoruz. İletişiminiz açık ve net olsun, çocuğunuz sizinle her şeyini paylaşabilsin, dertleşebilsin. Hata yaptığı zaman bile size bunu rahat bir şekilde söyleyebilsin. Arkadaşları zaten var, onların arkadaştan çok anne-babaya ihtiyacı var. Çocuklarımızla ilişkimiz iyi olsun diye, çocuklarınıza evin otoritesini verirseniz doğru yapayım derken yanlışı yapmış olursunuz.”

Kaynak

Fikrinizi Söyleyin

MUTLU VE UZUN ÖMÜRLÜ EVLİLİK İÇİN 8 İPUCU..!

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Ayşin Akdağ, Mutlu ve uzun ömürlü evliliğin 8 ipucunu açıkladı: “Ülkeleri …

DİKKAT EKSİKLİĞİNE SON

Bartın’da 22 yıldır faaliyet gösteren Değişim Akademi ve Danışmanlık Hizmetleri adı altında ilimizde hizmet …