Yazılarım

Psikoloji, çocuk gelişimi vb. konular üzerine güncel makalelerim

DİKKAT EKSİKLİĞİNE SON

Bartın’da 22 yıldır faaliyet gösteren Değişim Akademi ve Danışmanlık Hizmetleri adı altında ilimizde hizmet veren Akıl Treni Öğrenci Gelişim Merkezi yöneticisi Gürkan Akdağ, “İşitsel Algı Eğitimi” olarak adlandırılan Berard metodunun, 3 yaşından itibaren her yaş grubuna uygulanabildiğini söyledi. Berard metodunun bir terapi veya tedavi yöntemi olmadığını vurgulayan Akdağ, metodun Uzman Psikolog Ayşin Akdağ’ın denetiminde uygulandığını ve değerlendirildiğini belirtti.
Başarısı bilimsel olarak kanıtlanan bu metotla, zihnin eğitildiğini vurgulayan Akdağ, şu bilgileri verdi: “Berard metodunu, özellikle işitsel dikkatinde problem olan, dikkat dağınıklığından dolayı öğrenme sürecinde sıkıntı yaşayan, okuduğunu hemen anlayamayan, unutan, derslere adapte olmakta zorluk yaşayan, sınav kaygısı bulunan öğrencilere öneriyoruz. Öncelikle öğrenci ve aileyle ön görüşme yapılır, öğrencinin görsel ve işitsel dikkatini, konsantrasyonunu, algı düzeyini değerlendiren testler uygulanır. Bu değerlendirmeler sonucu kişiye özel program hazırlanır. Bu programla; zihnin dinleme, algılama, konsantre olma, hatırlama, dikkat toplama, yorum yapma, bilgileri algı merkezinde işleme gibi var olan yeteneklerinin ortaya çıkması sağlanıyor.

Berard AIT yöntemi nedir?

Berard AIT Eğitimi, algının en kısa yolu olan sağ kulak-sol zihin bağlantısının güçlendirilmesi eğitimidir. Zihnimizde iki işitme merkezimiz ama sözel ve sayısal bir algılama ve yorumlama merkezimiz olduğundan ve bu merkezin de sol zihnimizde bulunmasından dolayı sol zihnin eğitiminin önemi açıktır. Sol zihni eğitmek için sağ kulağın müzikteki alçak ve yüksek frekanslarla eğitilmesi ve zihnin yeni yollar bularak, kendini eğitmesidir.

İşitmek değil işittiğini algılamak önemli

Sağ ve sol zihnimizde birer işitme merkezimiz olmasına karşın algı ve yorum merkezimiz sadece sol zihnimizde bulunur. İşitmenin olduğu anda algılama olabilmesi için iki zihin yarım küremizi birleştiren çizginin sadece bir kere geçilmesi gerekir. İşitsel algıda iyi işitiyor olmanın bir fonksiyonu yoktur. İyi işiten bir kişinin de işitsel algısı düşük olabilir. Sol zihindeki işitme merkezine ulaşan ses, zaman kaybı olmadan anında algılanır. Bu nedenle Berard işitme-davranış demiştir. Davranışlar hangi kulak ağırlıklı işitsel algıya bağlı olarak, olumlu ya da olumsuz davranışlar olarak sergilenebiliyor. Sol kulak baskın işitsel algı varsa, çocuğun davranışları da olumsuz oluyor çünkü kelimelerin içeriğini anlamada zorlanıyor.  Sağ ve sol kulak algılaması eşitse veya sağ kulak baskın algılama varsa çocuk hemen algıladığı için anne, baba ve öğretmene itaat etmesi kolaylaşıyor, davranışlar istenen davranış oluyor.

Ödevleri yapmak da işkence olmaktan çıkıyor

Sağ ve sol zihnimizin dengeli ve işbirlikçi olması; öğrenme, öğrendiğini saklama ve yeri gelince bu bilgileri kullanabilme açısından çok büyük önem taşıyor. Matematik problemlerini çözerken sol zihnimizdeki sayılara ihtiyaç duyarken aynı zamanda sağ zihnimizin yaratıcılığının işbirliğine ihtiyacımız vardır. Aynı şekilde konuşurken kelimeleri ve anlamlarını sol zihnimizden alırken, kelimelere vereceğimiz ritim, vurgulama ve duygusallık da sağ zihnimizden geliyor. Okula başlayana kadar her şeyi sağ zihnimizle öğrendiğimiz, okulla beraber artık sol zihinle daha çok öğrenmek mecburiyetinde olunduğu için bu geçiş döneminde, çocuk ders esnasında, sıralar arasında geziyor ve öğretmenin konuşmalarını alışık olduğu tarzda yani sağ zihniyle algılamaya devam ediyor. Bunun sonucunda algılama ağır ve yavaş oluyor ki öğretmenin ve anne, babanın istediği davranışlar alınamıyor. Sağ zihin alışkanlığı devam ettiği için evde ödev yapmak bir işkence haline geliyor. Sağ-sol kulak işitsel algısının dengelenmesi gerçekleşince bu sorun büyük oranda ortadan kalkıyor.

20 günde 30 dakikalık seanslar yeterli

Berard Eğitimi, 20 günde yarımşar saatlik dinletiler halindedir. 20 gün günde 1 kez olarak dinleti yapılabildiği gibi, günde 2 kez olarak en az 3 saat ara ile 10 gün de yapılabilir. Rahat bir koltuğa oturan öğrenci sadece frekanslarından yararlandığı müziği dinleyerek öğrenme kulağı olan sağ kulağını geliştirir. Gelişim süreci bu 20 dinleti ile başlatılmış olur ve giderek açılan algı, tüm diğer yetileri etkileyerek 6 ay boyunca yükselir. Konsantrasyon, odaklanma ve diğer tüm alanlarda gösterilen gelişim normal ya da özel eğitim alan öğrencinin aldığı eğitimden verimini de en yüksek seviyeye taşır.

6 ayda kesin sonuç alınıyor

Her dinletide farklı müzik olup frekans yelpazesi genişliği düşünülerek dinleti programı hazırlanır. Devamlılık çok önem taşır. İlk 5 dinleti aralıksız yapılır. Dinleyecek kişinin genel sağlığı ve özellikle kulakları sağlıklı olmalıdır. Kulak iltihabı geçiriyorsa eğitime kulaklar iyileştikten sonra başlanır. Kulaklardaki sorun yüzünden antibiyotik kullanıyorsa eğitime başlanmaz, başlanmışsa ara verilir ve eğitime yeni başlamışsa, iyileşme sonrası programa baştan başlatılır. Eğitimin sonuna doğru olan rahatsızlıkta ise iyileştikten sonra kalan dinleti sayısı uygulanır. Bu durumu, uygulama yapan eğitimci değerlendirir. Dinletiler sırasında ve 6 ay süresince eğitim dışında kulaklıkla yüksek müzik dinlemek ve bilgisayarda çok ses çıkaran savaş oyunları gibi oyunları oynarken kulaklık kullanmak Berard etkisini geriletebileceğinden 6 ay süreyle kulaklıkla yüksek sese maruz kalmamak gerekir.”

Fikrinizi Söyleyin

MUTLU VE UZUN ÖMÜRLÜ EVLİLİK İÇİN 8 İPUCU..!

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Ayşin Akdağ, Mutlu ve uzun ömürlü evliliğin 8 ipucunu açıkladı: “Ülkeleri …

DİKKAT EKSİKLİĞİNE SON

Bartın’da 22 yıldır faaliyet gösteren Değişim Akademi ve Danışmanlık Hizmetleri adı altında ilimizde hizmet …