Yazılarım

Psikoloji, çocuk gelişimi vb. konular üzerine güncel makalelerim

HİPERAKTİVİTEYE NASA PATENTLİ ÇÖZÜM

ABD Uzay Üssü NASA’dan ilham alınarak tasarlanan Play Attention metodu ile dikkat eksikliği, hiperaktivite artık sorun olmaktan çıkıyor. 22 yıllık Değişim Akademi tecrübesi ile hizmet veren Bartın Akıl Treni Gelişim Merkezi’nde uygulanan Play Attention yöntemi ile dikkat gelişirken aynı zamanda özgüven kazanma, daha kolay organize olma, hafızanın ve sosyal becerilerin gelişimi gibi artılar da mümkün oluyor. Akıl Treni Gelişim Merkezi’nden Uzm. Psikolog Ayşin Akdağ, dikkat eksikliği için uygulanan işitsel algı metodu Berard’dan sonra yine dikkat eksikliği sorunun ortadan kaldırılması için uygulanan görsel algı metodu Play Attention hakkında bilgiler verdi. Uzm. Psikolog Ayşin Akdağ, Bartın’da sadece Akıl Treni’nde uygulanan metot ile ilgili şunları söyledi:
Play Attention yöntemi nedir?
“Play Attention, beyin dalgalarını algılayarak dikkati ölçen ve geliştiren güçlü bir öğrenme sistemidir. ABD Uzay Üssü NASA’dan ilham alınarak tasarlanmıştır ve dünya çapında binlerce psikolog ofisinde, doktor ofisinde, travmatik beyin hasarları hastanelerinde, öğrenme merkezlerinde ve atlet yetiştirme merkezlerinde kullanılmaktadır. Play Attention, kullanıcının gerçek zamanda dikkatini görmesini sağlar. Zamanla, Play Attention kullanan öğrenciler dikkat ve odaklanmayı geliştirmektedirler. İnteraktif alıştırmalar, öğrencileri, odaklanmanın ve bilişsel işlemlerin yeni seviyelerine çıkması için zorlar. Seviye seviye öğrenci, sınıfta ve evde başarılı olması için gerekli olan kalıcı becerileri geliştirir. Play Attention, beyin enerji izleme kombinasyonu, bilişsel beceri egzersizleri ve davranış şekillendirme tekniklerini içeren, tüm dünyada özellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda, öğrenme güçlüğünde kullanılan geliştirici eğitim aracıdır. Bireyin dikkatini ve davranışlarını kontrol etmesine, potansiyelini anlamasına ve geliştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Öğrencilerin yüzde 99 oranında dikkat ve davranışlarını iyi yönde kullanmayı öğrenmesini sağlar. Fark yaratan teknolojisi sayesinde, dikkat süresini el ile tutulabilir, öğrenim için somut görünür bir hale dönüştürür.
İş ve okul başarısı artıyor
Çocuklarda aşırı hareketlilik, dikkatsizlik ve isteklerini erteleyememek, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun en önemli belirtileri olarak sıralanıyor. Bunlar çocuğun akademik performansını olumsuz etkileyebilir. Dikkat eksikliği, bilgiyi öğrenmeyi güçleştirir. Görevleri bitirememe, organize olamama, hatırlamada zorluk ya da kolayca dikkatin dağılması, bu çocukları yetişkinliğe kadar takip eder. Konsantrasyon öğrenme için çok önemlidir. Odaklanma eksikliği, dikkat eksikliği ve hiperaktivite çocukların bilgiyi yakalama ve zihinde tutma becerisini azaltır ve okulda uyum sağlamalarını zorlaştırır. Kurumumuzda uygulanan sistem, odaklanma güçlüğü, dikkat eksikliği sorunu olan yetişkinler ve öğrenciler de dikkat ve algı problemlerini en aza indirerek iş başarısı ve okul başarısının artmasına yardımcı olur. Programımız sınavlarda dikkati toplamayı, sınıfta öğretmeni dinlemeyi ve düzenli çalışmayı öğretir. Okuduğunu anlamayı artırır. Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır. Dürtüsel hareketi azaltır, bireyin davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olur. Bilimsel araştırmalar, beynin hayat boyunca sürekli değişim kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Play Attention, kullanıcının gerçek zamanda dikkatini görmesini sağlar. Zamanla, Play Attention kullanan öğrenciler dikkat ve odaklanmayı geliştirmektedirler. İnteraktif alıştırmalar, öğrencileri, odaklanmanın ve bilişsel işlemlerin yeni seviyelerine çıkması için zorlar. Seviye seviye öğrenci, sınıfta ve evde başarılı olması için gerekli olan kalıcı becerileri geliştirir. Programımız bu becerileri öğretmede uluslararası liderdir.
Metot uygulandığında görülen değişimler
Play Attention düzenli bir şekilde uygulandığında dikkat eksikliği ve hiperaktivite veya öğrenme güçlüğü olan çocuklarda; daha uzun süre dinleyebilme, okuduğunu anlama, çalışma becerilerini geliştirme, sınavlarda ve derslerde odaklanma, ev ödevlerini kendisi başlayıp sürdürebilme, organize olma becerilerinde gelişme, dürtüsellikte ve hareketlilikte azalma, başladığı işi bitirebilme, kendini kontrol edebilme, bellekte gelişme, görsel organizasyonda gelişme, davranışlardaki gelişmeye bağlı olarak arkadaş ilişkilerinde düzelme, kurallara uyma konusunda gelişme konularında başarı sağlamaktadır. Sistem, aynı zamanda dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi olan çocuklarla ebeveynleri arasındaki ilişkiyi de geliştirir. Çocuğunuz dışlanmış ve farklı hissetmek zorunda değildir. Sistem çocuğunuza arkadaş edinme ve onlarla arkadaş kalma becerilerini öğretebilir.
Yöntem nasıl uygulanıyor?
Kola takılan sensörler, kullanıcının başka bir aparat kullanmadan sadece dikkatini vererek bilgisayar ekranında, egzersizlerdeki karakterleri hareket ettirebilmesini böylece dikkatini somut olarak gözlemlemesini ve öğrenmesini sağlıyor. Yani sistemin en önemli özelliği bireyin dikkatini ve bilişsel işlemlerini bilgisayar ekranında eş zamanlı olarak yansıtması. Bilgisayar tarafından sağlanan görsel ve işitsel geri bildirim sayesinde kişiler beyin dalgalarını eğitirler. Dikkat gelişirken aynı zamanda özgüven kazanma, daha kolay organize olma, hafızanın ve sosyal becerilerin gelişimi gibi artılar da mümkün oluyor. Amerika’da ve birçok Avrupa ülkesinde, okullarda, kliniklerde, özel hastanelerde uygulanan, yetişkinlerin ve çocukların okul, iş ve sosyal hayatta başarısının, motivasyonunun artmasına yardımcı bir program olan Play Attention, haftada 2-3 gün 30-45 dakika arası seanslarla 6 ay, 5 yaşından itibaren her yaş grubuna uygulanabiliyor.”

Fikrinizi Söyleyin

MUTLU VE UZUN ÖMÜRLÜ EVLİLİK İÇİN 8 İPUCU..!

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Ayşin Akdağ, Mutlu ve uzun ömürlü evliliğin 8 ipucunu açıkladı: “Ülkeleri …

DİKKAT EKSİKLİĞİNE SON

Bartın’da 22 yıldır faaliyet gösteren Değişim Akademi ve Danışmanlık Hizmetleri adı altında ilimizde hizmet …